Start >> Aktualności | Szkoła Suki Biłgorajskiej




Poświęcenie kapliczki i spotkanie sąsiedzkie »

11.11.2014

Szczegóły tutaj

Suka biłgorajska - z czym to się gra? »

20.10.2014

"Dawno, dawno temu… a może nie tak całkiem dawno,
w Kocudzy tak bywało, że na tym instrumencie się grywało.
Jak wyglądał, jak się grało, informacji ciągle mało.
Czy do tańca czy do słuchu, czy na polu, czy w chałupie
Te pytania pozostają i na odpowiedzi Wasze czekają!"

Konkurs plastyczny pt. „Suka biłgorajska z czym to się gra” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Janowskiego.

Zgłoszenia do 12 listopada 2014 r.

Więcej na www.sukabilgorajska.pl/konkurs

Mały Kolberg - warszaty jesienne cz.1 »

23.09.2014
W dniach 20-21 września 2014 w Janowskim Ośrodku Kultury odbyły się pierwsze jesienne warsztaty doskonalące dla nauczycieli i instruktorów biorących udział w projekcie "Mały Kolberg". Zajęcia prowadzi Szkoła Suki Biłgorajskiej (Zbigniew, Marta i Krzysztof Butrynowie). Swoją wiedzą na temat folkloru dziecięcego podzieły się również Janina Chmiel i Lidia Tryka.

Część metodyczną, poprowadziła Anna Kosk. Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów, uczestnicy szkolenia udali się na ognisko do Szklarni, gdzie mogli przy okazji zwiedzić Szkołę oraz Pracownię Instrumentów Ludowych.

Taka muzyka »

25.06.2014
Niniejsza książka to opowieść o muzyce wiejskiej i sytuacjach z którymi się wiązała, o tym jak dawniej muzykowano i spędzano wspólnie czas. Zawarte są w niej historie ostatnich wiejskich muzykantów, o tym czym dla nich była i jest muzyka. Mimo upływu lat pamięć o dawnej muzyce wiejskiej jest wciąż żywa. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które pamiętają czasy, gdy muzyka tradycyjna „gościła pod strzechą”. W pamięci rozmówców nadal przechowywane są obrazy niedzielnych potańcówek, jesiennych wieczornych spotkań przy lampie naftowej, podczas których tańczono i muzykowano (darcie pierza, obieranie kapusty, przędzenie lnu) czy rozśpiewanych wesel. Muzyka ta nie znała wtedy jeszcze sceny, konkursów i przeglądów. Była dla ludzi.

Materiał do książki stanowią fragmenty wypowiedzi nagrane i zapisane przeze mnie w latach 2002-2014. Cytowane wypowiedzi zostały zamieszczone w formie zapisu półfonetycznego pozwalając tym samym odzwierciedlić oryginalny język wypowiedzi rozmówców, co według mnie jest także cennym dokumentem czasu. Wiem, że nie jest to pełny obraz poruszanego zagadnienia, ale chciałem przybliżyć choć część tego zanikającego świata.

Książkę zamyka wykaz muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego wraz z danymi (lata życia, miejscowość, cechy szczególne), którzy pozostali w pamięci społecznej mieszkańców tych wsi. Tą książkę napisali oni sami, ja jedynie byłem wiernym słuchaczem…

Krzysztof Butryn

„Taka muzyka” to cenna i wyrazista w etnomuzykologii krajowej antologia źródeł do dziejów muzyki wiejskiej/ludowej/tradycyjnej/etnicznej Ziemi Janowskiej. Wyjątkowe, w porównaniu do prac np. Franciszka Kotuli, Andrzeja Bieńkowskiego i innych miłośników folkloru i badaczy muzyki ludowej, jest skomponowanie całości z własnych wypowiedzi muzyków. Ta kolekcja barwnych wspomnień i opinii oddaje sztukę dźwięku całkowicie splecioną ze społecznościami lokalnymi. Czytelnik przekona się o bogactwie przeżyć związanych z muzyką i o zaletach języka mówionego, który natychmiast trafia w sedno sprawy. Przybliżone jest nam ponadto współistnienie na wsi praktyki starszej (kapele z główną rolą skrzypka) i praktyki względnie nowszej, ale zrośniętej już od ponad stu lat z krajobrazem muzycznym wsi i małych miast – orkiestr dętych. Wszystko to wraz z unikatowymi zdjęciami składa się na piękne wydawnictwo dla szerokiego grona odbiorców.

Prof. dr hab. Piotr Dahlig


Tytuł: Taka muzyka. Wspomnienia o muzykantach i muzyce wiejskiej z okolic Janowa Lubelskiego
Wysłuchał i zapisał: Krzysztof Butryn
Redakcja i korekta: Marta Graban-Butryn
Projekt okładki: Rafał Rola | Studio Format
układ typograficzny i skład: Rafał Rola, Tomasz Smołka | Studio Format

Majóka w Kocudzy »

22.05.2014
31 maja zapraszamy do Kocudzy na wspólne śpiewanie pieśni maryjnych przy kapliczce oraz wieczorne muzykowanie i tańce na trawie. Majówka odbywa się w ramach "Akademii Kolberga", której uczestnikiem jest m.in. nasza Szkoła Suki Biłgorajskiej. „Akademia Kolberga” realizowana jest wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca i Stowarzyszeniem „Tratwa” w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga.

Szczegóły

IV Festiwal "Na rozstajnych drogach" »

5.05.2014
Tegoroczny IV Festiwal Muzyki Tradycyjnej „Na rozstajnych drogach” odbędzie się 9-13 lipca 2014 r.
Po raz drugi gościć będziemy w Momotach Górnych śródleśnej miejscowości położonej w Lasach Janowskich u podnóża Roztocza. Oczywiście nie zabraknie warsztatów muzycznych, spotkań z wiejskimi muzykantami i śpiewakami, koncertów i potańcówek. Informacje o warsztatach i programie padamy niebawem....

www.festiwal.sukabilgorajska.pl

Mały Kolberg - warsztaty dla animatorów i animatorek pracujących z dziećmi »

10.04.2014
Szkoła Suki Biłgorajskiej jako jedna z siedmiu grup w Polsce prowadzić będzie zajęcia muzyczne w ramach projektu "Mały Kolberg". Zajęcia odbywać się będą od wiosny do jesieni w Janowie Lubelskim. Projekt skierowany jest do animatorów/ek z naszego regionu, którzy chcą pracować z dziećmi na bazie muzyki ludowej, śpiewu i tańca, we współpracy z lokalnymi społecznościami, w szczególności z osobami starszymi.

Szczegóły, warunki uczestnictwa oraz karta zgłoszenia

Letnie warsztaty muzyki tradycyjnej

1.06.2013
Zapraszamy w dniach 3-7 lipca 2013 na letnie warsztaty muzyki tradycyjnej poświęcone tradycjom muzycznym regionu janowsko-biłgorajskiego i pogranicza Roztocza Zachodniego, które odbywać sie będą w ramach Festiwalu „Na rozstajnych drogach”. Warsztaty obejmować będą naukę śpiewu, tańca oraz gry na instrumentach ludowych. Zajęcia poprowadzą najwybitniejsi wiejscy muzycy oraz śpiewacy z regionu. Zapisy do o 24 czerwca 2013 r. Liczba miejsc ograniczona.

Szczegóły, warunki uczestnictwa oraz karta zgłoszenia

Targowisko Instrumentów

13.05.2013
Dnia 11 maja br. w Warszawie w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata odbyło się Targowisko Instrumentów. Wśród ponad 60 wystawców z całej Polski znalazła się również Pracownia Instrumentów Ludowych Zbigniewa Butryna działająca przy Szkole Suki Biłgorajskiej, która oprócz prezentacji instrumentów promowała również nasz region.

Czytaj więcej

Niezwykła rzeźba

29.04.2013

Św. Cecylia... z suką biłgorajską. Wykonał Ryszard Butryn, rzeźbiarz z Rudy koło Janowa Lub.

III nagroda w konkursie Fonogram Źródeł 2012

19.03.2013

Nasza płyta pt. "Na rozstajnych drogach" zajęła III miejsce w konkursie Polskiego Radia "Fonogram Źródeł" na najciekawszą płytę z muzyka tradycyjną 2012 roku. Uzasadnienie jury: "Trzecią nagrodę otrzymało Wydawnictwo Stara Droga za płytę Na rozstajnych drogach z muzyką regionu janowsko-biłgorajskiego ukazującą żywotność tradycji tego regionu w międzypokoleniowym przekazie."

Czytaj więcej

Filmy o muzykantach

17.03.2013

W minionym 2012 roku (maj-grudzień) Szkoła Suki Biłgorajskiej wraz z grupą filmową Mixer3D pracowała nad realizacją filmu dokumentalnego o wiejskich muzykantach z okolic Janowa Lubelskiego. Bohaterami czteroodcinkowego filmu są skrzypkowie Stanisław Głaz, Bronisław Bida, Leon Krzos, Zbigniew Butryn.

Scenariusz: Marta i Krzysztof Butrynowie
Realizacja i montaż: Jakub Machałek
Zdjęcia: Jakub Machałek, Andrzej Łukasz
Dźwięk: Michał Kowalski

Zrealizowano przy pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zdjęcia z planu filmowego

Straszna Kapela czyli Fajne Ferie z Tradycją

26.02.2013

Film powstał podczas warsztatów "Tradycja Zabawy" w ramach Akcji Zima "F2-Fajne Ferie" w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin", Lublin 2013
Prowadzenie warsztatów oraz realizacja filmu: Marta i Krzysztof Butrynowie - Kapela Bosa Nóżka

www.ddkweglin.pl, www.sukabilgorajska.pl

Płyta CD - Na rozstajnych drogach

7.01.2013

Z końcem grudnia 2012 roku ukazała się płyta pt. "Na rozstajnych drogach" poświęcona suce biłgorajskiej oraz muzyce tradycyjnej okolic Janowa Lubelskiego.

Wydawnictwo ma wymiar międzypokoleniowy, a nawet rodzinny. Jest to owoc wieloletniej przyjaźni, niezliczonej ilości spotkań, rozmów i wspólnego muzykowania. Autentyczność i surowość brzmienia, towarzysząca szczególnie pieśniom to zasługa suki biłgorajskiej - staropolskiego instrumentu smyczkowego, który po blisko stu latach na nowo wchodzi do praktyki muzycznej.

Obok repertuaru śpiewaczego, który wedle tradycji przynależny był suce, pojawiają się także melodie taneczne, ukazując tym samym bogate i nie do końca odkryte możliwości tego instrumentu.


Zobacz opis płyty




Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4-LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Herody 2012

5.01.2013

Śliczna lilija w ogrodzie rozkwita
Józef z Maryją się wita I ja Was witam i o kolędę pytam
Czy pozwolicie Króla Heroda/Kozę zaprezentować?

Janów Lubelski i okolice, grudzień 2012

Kolędowali: Marta, Anka D. Anka, Mateusz, Paweł, Kisiel, Krzysiek oraz ... Karolina i Kabat.
Wszystkim Gospodarzom, a w szczególności pani Reginie dziękujemy za przyjęcie i cudowne chwile!!!

Zobacz więcej zdjęć

Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych

16.12.2012
Mijający rok 2012 był dla Szkoły Suki Biłgorajskiej bardzo pracowity. Jeszcze pobrzmiewa echo festiwalu "Na rozstajnych drogach" - kilkudniowy cykl warsztatów i koncertów w malowniczej scenerii Szklarni.

Podczas festiwalu było głośno m.in. za sprawą orkiestry dętej ze Zdziłowic. W całej Szklarni zewsząd dobiegał śpiew i pierwsze dźwięki wydobywane z instrumentów przez kursantów.

Natomiast w Pracowni Instrumentów Ludowych w Janowie Lubelskim, gdzie pan Zbigniew Butryn robi i naprawia stare zapomniane instrumenty, w ciszy i spokoju od czerwca do listopada, odbyły się warsztaty w ramach pierwszej edycji programu "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych" Instytutu Muzyki i Tańca. Założeniem projektu było aby, tak jak dawniej, u mistrza uczeń zdobywał praktyczne umiejętności budowy instrumentu.

Podczas kolejnych kilkudniowych spotkań pan Zbigniew objaśniał tajniki budowy bębenka biłgorajskiego. W trakcie spotkań pan Zbigniew snuł liczne opowieści o miejscowych muzykantach, dawnych weselach i zwyczajach, przygrywał czasem na suce.

Uczennica Ania pod okiem mistrza poznawała kolejne etapy powstawania instrumentu. Pierwszym było przygotowanie elementów składowych bębenka. Trudno było niewprawnym kobiecym dłoniom operować pilnikami dłutami i piłkami do drewna i metalu.


Udało się, mimo licznych zadraśnięć i skaleczeń, zrobić wszystko według wskazówek pana Zbigniewa. Przygotowanie skóry było niezwykle mozolne. Na koniec trzeba było jeszcze wszystkie części połączyć ze sobą i skręcić specjalnymi śrubami. Ostatni etap był naprawdę trudny i wymagał sporej siły. Najlepiej kilku silnych mężczyzn. Łatwo nie było. Wspólnymi siłami udało się zrobić instrument.

Wszystko to zostało skrzętnie opisane i złożone w formie dokumentacji w Instytucie Muzyki i Tańca.

Na gotowym bębenku będą przygrywać kolędnicy, którzy w ramach warsztatów przygotują widowisko "Herody". Przebrani w stroje będą kolędować w wybranych wioskach koło Janowa Lubelskiego.


W trakcie warsztatów powstawała również dokumentacja, na podstawie której opracowany zostanie poradnik przedstawiający poszczególne etapy wykonania bębenka. Materiały te zostaną udostępnione już niebawem na naszej stronie internetowej o czym stosownie poinformujemy.

Trzymaj trop

12.10.2012
Z Nowym Rokiem ruszamy z pilotażowym programem "Trzymaj Trop".
Jest to program edukacyjny skierowany do młodzieży szkół muzycznych.

Szczegóły w styczniu 2013 r.

Herody 2012

14.11.2012

Podobnie jak w zeszłym roku tak i w tym zapraszamy młodzież oraz osoby dorosłe z powiatu janowskiego na warsztaty kolędnicze, które odbywać się będą od listopada 2012 do stycznia 2013.

Program warsztatów obejmować będzie:
- przygotowanie widowiska kolędniczego – Herody;
- pracę nad tekstem i głosem
- warsztaty śpiewacze i instrumentalne (skrzypce, basy, bęben) – nauka kolęd i pastorałek
- analizę archiwalnych fotografii oraz nagrań audio/video
- rekonstrukcję strojów kolędniczych na podstawie zebranych materiałów archiwalnych i eksponatów

Podsumowaniem spotkań będzie oczywiście kolędowanie w terenie - wybrane wioski koło Janowa Lubelskiego. Terminy oraz miejsce spotkań zostaną podane bezpośrednio zainteresowanym osobom

Zapisy oraz szczegółowe informacje: info@sukabilgorajska.pl

Fotografia przedstawia kolędników z Białej k/Janowa Lubelskiego; zdjęcie pochodzi ze zbiorów rodziny Krzosków, arch. Szkoła Suki Biłgorajskiej

Zdjęcia z zeszłorocznego kolędowania

Ele mele nutki

22.10.2012
Ele mele nutki to cykl słowno-muzycznych spotkań dla najmłodszych, które odbywać sie będa w Lublinie w Warsztatach Kultury od października do grudnia br. W bogatym programie m.in. dwa spotkania z Kapelą Bosa Nóżka (działającej przy Szkole Suki), która przybliży polskie gry, zabawy i melodie oraz wprowadzi w świąteczny nastrój dzięki kolędowaniu przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów - skrzypiec, suki biłgorajskiej i bębenka.

Nuty Ordynackie

22.10.2012
Zapraszamy na kolejną (przedostatnią w tym roku) odsłonę projektu „Złoty Talar” poświęconą w całości tradycyjnej muzyce instrumentalnej regionu janowsko - biłgorajskiego. W ramach październikowej sesji odbędą się warsztaty instrumentalne (skrzypce, suka, bęben i basy) oraz zabawa taneczna połączona z prezentacją efektów pracy uczestników projektu. 26-28 października, Lublin, STL, ul. Grodzka 14.
Szczegóły na www.staromodni.pl

Zmarł Stanisław Denis

2.10.2012
1.10.2012 w wieku 81 lat zmarł Stanisław Denis z Konstantowa; muzykant, harmonijkarz, bębnista.
Grał m.in. ze Stanisławem Głazem i Janem Muchą (utwory 21,22 na płycie "Jadąc przez Roztocze" - Muzyka Odnaleziona).

Festiwal Narol Arte 2012

10.09.2012
W Narolu z Jarzębiną....

"Na rozstajnych drogach" - fotorelacja

24.08.2012
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznego Festiwalu muzyki tradycyjnej "Na rozstajnych drogach". Mamy nadzieję, że za rok ponownie spotkamy sie na rozstajnych drogach....


Maria Pomianowska z uczennicami, fot. Mateusz Borny


fot. Mateusz Borny
Zobacz fotorelację

Ludowe Muzykowanie w Biłgoraju

21.08.2012
„Ludowe muzykowanie” to tytuł projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju w ramach którego w oddziałach przedszkolnych oraz ogniskach artystycznych z terenu Gminy Biłgoraj odbywają się warsztaty muzyczne.
Nam jest szczególnie miło, że mogliśmy wspomóc tą inicjatywę naszymi instrumentami...
www.bilgoraj.com.pl


Warsztaty gry na suce - Jarmark Jagielloński w Lublinie

10.08.2012
18-19 sierpnia 2012 (sobota-niedziela) w Lublinie w ramach Jarmarku Jagiellońskiego prowadzić będziemy warsztaty gry na suce. Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących. Zapisy oraz szczegóły na stronie jarmarkjagiellonski.pl oraz pod numerem telefonu (81) 533 08 18.

Warsztaty i potańcówka w Wierzchowiskach

8.08.2012
Dzięki uprzejmości Zibiego i Marty grupa młodych ;) muzyków biorących udział w programie "Złoty Talar" mogła w przepięknych okolicznościach przyrody ćwiczyć, a potem w stodole grać do tańca. Dziękujemy tancerzom no i gospodarzom.


Uczestnicy Szkoły lauretami Kazimierza

2.07.2012
Kapela Bornego z Podzamcza, a więc Mateusz Borny (suka), Krzysztof Butryn (suka II) oraz Piotr Deptuła (bęben) uczestnicy Szkoły Suki Biłgorajskiej zostali laureatami 46. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Kapela zdobyła III nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego. Był to pierwszy w historii festiwalu występ "suczej" kapeli. Na festiwalowej scenie do tej pory suka biłgorajska pojawiła sie tylko raz, za sprawą odtwórcy instrumentu Zbigniewa Butryna. A było to w 1995 roku.







Zobacz protokół

Festiwal "Na Rozstajnych drogach" - warsztaty, koncerty, zabawy taneczne

21.05.2012
4-8 lipca 2012, Janów Lubelski i okolice. W programie m.in. warsztaty muzyczne, spotkania, wystawy, koncerty, zabawy taneczne. Szczegóły na stroniewww.festiwal.sukabilgorajska.pl. Zapraszamy !!!

Jarmark Janowski

14.05.2012
13 maja w Janowie Lub. odbył się XXXVII Festiwal Folkloru "Jarmark Janowski" w ramach, którego odbyły się Eliminacje Regionalne do 46. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

W tym roku po raz pierwszy w konkursie wzieli udział uczestniczy Szkoły Suki Biłgorajskiej. Miło nam poinformować, iż kapela w składzie Mateusz Borny (suka), Krzysztof Butryn (suka II) oraz Piotr Deptuła (bęben) została zakwalifikowana do wojewódzkiego etapu konkursu w kategorii folkloru rekonstruowanego. Kapela Butrynów w związku z karencją otrzymała III nagrodę :)



PROTOKÓŁ z Posiedzenia Komisji Artystycznej

Szkoła Mistrzów Tradycji - Roztocze

4.04.2012
Filomowa relacja z warsztatów, które trwały od września do listopada 2011 r. Warsztaty zrealizowano w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji"


15.03.2012


Zaśpiewał nam wszystko

Przegląd kolęd i pastorałek w Modliborzycach

18.01.2012
Ponad 150 solistów i zespołów śpiewaczych spotkało się 15 stycznia br. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach na Międzypowiatowym Przeglądzie Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek.


fot. Alina Boś, www.powiatjanowski.pl

czytaj więcej na stronie www.powiatjanowski.pl

Z kolędą we Wrocławiu

16.01.2012
Serdecznie zapraszamy!


Kliknij by powiększyć

Co za czas, co za przyczyna? Herody 2011

14.01.2012
Na szczęście na zdrowie
na ten Nowy Rok
Żeby wam się rodziła
pszenica i groch
W każdym kątku
po dziesiątku
w polu żyto i pszenica
a na piecu dzieci kopica


fot. arch.Szkoła Suki

Dziękujemy kolędnikom (Ania, Karolina, Marta, Krzysiek, Marcin, Mateusz, Oleś, Paweł, Piotrek, Zbigniew, Koza) za śpiew i wspólne wędrowanie oraz gospodarzom za gościnę.
Do siego roku!!
ARCHIWUM


W tym miejscu znajdziesz aktualne informacje
o naszej działalności,
oraz o tym co dzieje się
w regionie...


SZKOŁA SUKI BIŁGORAJSKIEJ
NAJBLIŻSZE WARSZTATY
Herody 2012,
listopad-grudzień
zobacz szczegóły

INFO
Jeśli chcesz być
informowany o najbliższych
działaniach Szkoły
wyślij do nas wiadomość
krzysiek@sukabilgorajska.pl

start | aktualności | media | polecamy
info@sukabilgorajska.pl, tel. 696 06 77 04
Janów Lubelski
ŁebMajster