suka-warsztaty

Szkoła Suki Biłgorajskiej

O Szkole

Muzyka ludowa towarzyszy nam od najmłodszych lat. Jest naszą życiową pasją. Staramy się kontynuować tradycje muzyczne naszego regionu w sposób jak najbardziej naturalny i autentyczny, in crudo czyli bez stylizacji, tak poprostu…

Szkoła Suki Biłgorajskiej została założona w 2007 roku przez Zbigniewa i Krzysztofa Butrynów, jako oddolna, niezależna inicjatywa, skupiająca sympatyków i admiratorów muzyki tradycyjnej.

Szkoła Suki Biłgorajskiej to szereg działań, na które składają sie m.in:
– lekcje gry na instrumentach ludowych
– warsztaty śpiewu i tańca
– prezentacje oraz pokazy
– spotkania z wiejskimi muzykantami, śpiewakami i tancerzami
– organizacja zabaw tanecznych i koncertów

Obecnie Szkoła swą tymczasową siedzibę ma w miejscowości Szklarnia (7 km od Janowa Lubelskiego).

Głównym celem Szkoły jest edukacja muzyczna młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej regionu janowsko-biłgorajskiego, a także ożywienie i wprowadzenie na nowo suki biłgorajskiej do praktyki muzycznej. Przede wszystkim prowadzona jest nauka gry na suce – archaicznym instrumencie smyczkowym. Adepci mają okazję poznać budowę i techniki gry na suce, a także nauczyć się typowych dla naszego regionu melodii m.in: oberek, podróżniak, krowiarz, polka.

Nauka gry odbywa się ze słuchu.

szkola-dzieci-nieliszWarsztaty muzyczne dla dzieci, Nielisz

Zajęcia Szkoły Suki to sytuacja stosunkowo otwarta, dlatego też w jej ramach można terminować na skrzypcach, bębenku czy basach. Tradycyjna kapela biłgorajsko-janowska składała się często ze skrzypiec i bębenka czyli „sitka”, dlatego też koniecznym elementem zajęć jest ćwiczenie na „sitku” rytmów i akcentów charakterystycznych dla Roztocza Zachodniego.

Oprócz warsztatów muzyki instrumentalnej prowadzimy również naukę śpiewu tzw. „białym głosem”, bazując na rodzimym repertuarze pieśniowym, a także warsztaty tańca.

Współpracujemy z lokalnymi wiejskimi muzykantami skrzypkami Stanisławem Głazem z Dzwoli, Bronisławem Bidą z Gródek oraz śpiewakami Stanisławem Fijałkowskim z Chrzanowa i Janiną Chmiel z Wólki Ratajskiej. Tak więc nieodzownym elementem uczestnictwa w Szkole są także spotkania z lokalnymi artystami.


Warsztaty w ramach Szkoły Mistrzów Tradycji, IMiT

Od 2014 roku Szkoła Suki Biłgorajskiej działa przy Fundacji Stara Droga / www.staradroga.com

DZIAŁANIA INICJATYWY, KTÓRE PODEJMUJEMY W RAMACH SZKOŁY

Kontakt z nami

Zbigniew i Krzysztof Butrynowie
Janów Lubelski, woj. lubelskie
e-mail: info@sukabilgorajska.pl, tel. 696 06 77 04, (15) 872 50 95

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>